Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 6882222

Wnętrze kościoła



 
Kościół zlokalizowany jest w zachodniej części miasta, w dawnej wsi Bolesławice, przy ul. Ceramicznej, na zachodnim brzegu rzeki Bóbr. Pierwsza wzmianka o świątyni stojącej w tym miejscu pochodzi już z 1270 r. Była to kaplica p.w. św. Jakuba. Obecny kościół zbudowano w końcu XIII w. W 2. poł. XVI w. budowlę powiększono i przebudowano w stylu barokowym. Podczas II wojny światowej została zniszczona i długo nie była użytkowana. Odbudowano ją dopiero w latach 60. XX w. Jest to jednonawowy kościół zbudowany ...
Kościół zlokalizowany jest w zachodniej części miasta, w dawnej wsi Bolesławice, przy ul. Ceramicznej, na zachodnim brzegu rzeki Bóbr. Pierwsza wzmianka o świątyni stojącej w tym miejscu pochodzi już z 1270 r. Była to kaplica p.w. św. Jakuba. Obecny kościół zbudowano w końcu XIII w. W 2. poł. XVI w. budowlę powiększono i przebudowano w stylu barokowym. Podczas II wojny światowej została zniszczona i długo nie była użytkowana. Odbudowano ją dopiero w latach 60. XX w. Jest to jednonawowy kościół zbudowany z kamienia, otynkowany, z prezbiterium zakończonym trójbocznie. Od zachodu przylega wieża, czworoboczna w przyziemiu, wyżej ośmioboczna, z baniastym 8-bocznym hełmem ze szpicem. Wieżę przebudowywano w XVII i XVIII w. Mury prezbiterium wzmocnione są przyporami. Od północy do prezbiterium przylega zakrystia, a od południa do nawy kruchta. W nawie głównej jest strop, a w prezbiterium sklepienie krzyżowo-żebrowe. Nawa i prezbiterium pokryte są dwuspadowymi dachami.

Wnętrze zdobi barokowe wyposażenie: architektoniczny ołtarz główny (przeniesiony z kościoła dominikanów w Bolesławcu), Pieta z końca XVI w., ambona z 1. poł. XVIII w. i kamienna chrzcielnica z 1830 r. Do zewnętrznych ścian kościoła przymurowane są liczne epitafia i płyty nagrobne: XV i XVI - wieczne członków rodzin von Kittlitz i von Raussendorf oraz XVIII- i XIX-wieczne pastorów.

Świątynia otoczona jest murem z kamienia łamanego
Opis ze strony parafii
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2011-06-20
    komentarze: 0
    Prezbiterium
  • Data: 2011-06-20
    komentarze: 1
    Kruchta - tajemnicze główki dają z krucyfiksem bardzo ekspresyjną ...