Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 530510

Nieśmiertelniki jenieckie 
Nieśmiertelnik jeniecki był wydawany każdemu jeńcowi wojennemu podczas II Wojny Światowej. Na metalowej blaszce był umieszczony numer stalagu i numer jeńca.
W okresie II wojny światowej w Żaganiu i okolicach istniał kompleks hitlerowskich obozów jenieckich, w skład którego wchodziły : Stalag VIIIC oraz jego filie - Stalag w Koninie Żagańskim (Kunau) i Stalag VIIIE (308) w Świętoszowie (Neuhammer). Podlegały one VIII Okręgowi Wojskowemu Wehrmachtu z siedzibą we Wrocławiu. Stalag VIII E (308) w Świętoszowie ...
Nieśmiertelnik jeniecki był wydawany każdemu jeńcowi wojennemu podczas II Wojny Światowej. Na metalowej blaszce był umieszczony numer stalagu i numer jeńca.
W okresie II wojny światowej w Żaganiu i okolicach istniał kompleks hitlerowskich obozów jenieckich, w skład którego wchodziły : Stalag VIIIC oraz jego filie - Stalag w Koninie Żagańskim (Kunau) i Stalag VIIIE (308) w Świętoszowie (Neuhammer). Podlegały one VIII Okręgowi Wojskowemu Wehrmachtu z siedzibą we Wrocławiu. Stalag VIII E (308) w Świętoszowie (Neuhammer) przeznaczony w początkowym okresie wyłącznie dla Polaków, później również dla Francuzów. Pierwszy transport radzieckich jeńców wojennych, dla których głównie przeznaczony był obóz nadszedł do Świętoszowa 12 lipca 1941r. W 1942r. Stalag VIII E liczył ponad 100.000 jeńcow. Obóz ten spełniał rolę hitlerowskiego obozu zagłady dla wielu tysięcy radzieckich jeńców wojennych. Byli oni od początku wojny radziecko-niemieckiej, jako jeńcy Wehrmachtu traktowani szczególnie okrutnie. W czerwcu 1942 r. Stalag VIII E podporządkowany zostaje Stalagowi VIII C w Żaganiu. Ogółem przez Stalag VIII C i jego filie przeszło około 300 tys. jeńców, a przeciętny stan dzienny wynosił 50 tys.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1939-1945
  komentarze: 2
  Nieśmiertelnik ze stalagu 308 - blaszka o wyjątkowo niskim nr ...
 • Data: 1940-1945
  komentarze: 0
  Nieśmiertelnik jeniecki ze stalagu 308
 • Data: 1940-1945
  komentarze: 0
  Nieśmiertelnik jeniecki - Stalag VIII E